Kilka znaczeń i funkcji "As"

Co w języku angielskim oznacza słówko ‘as’? Ups! Odpowiedź nie będzie jednoznaczna! Słówko to ma kilka znaczeń i w zdaniu spełnia też kilka funkcji… i już śpieszę z odpowiedziami!

Co w języku angielskim oznacza słówko ‘as’?

Co w języku angielskim oznacza słówko ‘as’? Ups! Odpowiedź nie będzie jednoznaczna! Słówko to ma kilka znaczeń i w zdaniu spełnia też kilka funkcji… i już śpieszę z odpowiedziami!

  • Pierwsze znaczenie słowa ‘as’ w języku angielskim to ‘jako’ na przykład:

She works as a shop assisant                      

czyli               

Ona pracuje jako sprzedawca

  • By wyjaśnić kolejne znaczenie słowa ‘as’ posłużę się konstrukcją ‘tak…jak. Na przykład:

She is not as fit as a personal trainer.          

czyli               

Ona nie jest w tak dobrej formie jak trener osobisty.

W konstrukcji tej w języku angielskim wykorzystamy zatem słowo ‘as’ dwukrotnie. Najpierw przed przymiotnikiem lub przysłówkiem, a następnie za nim.

W angielskim słowo ‘as’ oznacza również ‘jako, że’/’ponieważ

„Jest to słowo o bardziej formalnym rejestrze językowym niż ‘because’. Na pewno często można się na nie natknąć w literaturze anglojęzycznej. Może być również przydatne gdy piszecie jakieś eseje po angielsku czy formalne maile.”

Na ulicach krajów anglojęzycznych zdecydowanie częściej usłyszymy ‘because’ czy po prostu ‘cos’ w angielskim wersji brytyjskiej lub ‘coz’ w wariancie angielskiego amerykańskiego, które są zdecydowanie bardziej slangowe.

  • Słowo ‘as’ w angielskim może być również tłumaczone jako ‘podczas gdy’/’kiedy’.

W tym znaczeniu z kolei słowo to bardzo często łączy się z czasem Past Continuous, gdy relacjonujemy wydarzenia mające miejsce w przeszłości.

Na przykład:

As I was walking down the street, I saw her.

Czyli

Kiedy szłam ulicą, zobaczyłam ją.

W wymowie bardzo łatwo pomylić słowo ‘as’ ze słowem ‘ass’ w języku angielskim. Poza pisownią, różnią się także znaczeniem i jak już wspomniałam wymowa tych słów jest także różna.

Słowa ‘as’, gdy jest akcentowane przeczytamy je jako /æz/, a niekacentowane jako /əz/. W przypadku ass, poprawna wymowa to /æs/.

No to do dzieła! Koniecznie obejrzyjcie klip by zrozumieć wszystkie opisane aspekty lepiej!

 

Rozpocznij naukę angielskiego już dziś

© All rights reserved

Made with ❤ by goreckaanna.pl