- Have -

Have been to – Have been in – Have gone to

Odtwórz wideo

By Anna Górecka

  W tym klipie wyjaśnię różnicę pomiędzy have been to, have been in i have gone to. Często popełniane błędy przez kursantów uczących się języka angielskiego właśnie z zastosowaniem tych struktur zainspirowały mnie do stworzenia dzisiejszego wpisu. 

  Wszystkie trzy struktury wyrażone są w tym samym czasie czyli Present Perfect – tak zwane zło konieczne dla Polaków, czyli czasu, który w języku angielskim składa się z have i 3 formy czasownika. Nie mamy odpowiednika tego czasu w języku polskim, dlatego tak trudno jest nam przyswoić kiedy używać czasu Present Perfect komunikując się w języku angielskim, a co tu jeszcze mówić o strukturach ‘have been to’, ‘have been in’ i have gone to’, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. It’s actually easier than you think. W telegraficznym skrócie przypomnijmy, że czasu tego używamy w języku angielskim po to by wyrazić czynność, która miała miejsce w przeszłości, a jej skutki widoczne są w teraźniejszości albo gdy rozpoczęła się w przeszłości i trwa do chwili obecnej lub właśnie się zakończyła.

 Nie mamy odpowiednika tego czasu w języku polskim, dlatego tak trudno jest nam przyswoić kiedy używać czasu Present Perfect komunikując się w języku angielskim, a co tu jeszcze mówić o strukturach ‘have been to’, ‘have been in’ i have gone to’, ALE nie taki diabeł straszny, jak go malują. 

It’s actually easier than you think.

Wróćmy do naszych konstrukcji. Zauważyłam, że osoby uczące się angielskiego często kalkują ‘in’ po have been z języka polskiego na język angielski, bo jakoś tak przyimek ‘to’ kanciasto brzmi po have been i totalnie nie pasuje im do tej struktury. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, że struktury ‘have been to’ i ‘have been in’ wyrażają identyczne koncepty, to jednak struktury te w języku angielskim wyrażą pewne niuanse językowe, co totalnie wpływa na znaczenie. Podobnie będzie również z konstrukcją ‘have gone to’.

Obejrzycie klip by dowiedzieć się jaka różnica istnieje pomiędzy have been in, have been to i have gone to w języku angielskim.

Jeśli interesują Cię jakieś zagadnienia, które sprawiają Ci trudność w języku angielskim, napisz do mnie, a w jednym z kolejnych filmów opowiem o nich. Stay tuned