Nieoczywista liczba mnoga rzeczowników w języku angielskim

Skoro tutaj jesteś z pewnością poszukujesz informacji na temat rzeczowników w języku angielskim. To świetnie!

Jest to miejsce dla Ciebie. Usiądź wygodnie, rozgość się i przeczytaj świeżutki wpis na temat rzeczowników. Znajdziesz tutaj również film na którym wyjaśniam zagadnienia z tego zakresu. Po więcej inspiracji zapraszam również na swój kanał Yotube oraz zakładki BLOG. Enjoy.

Save your creativity

Dzisiejszy wpis dotyczy rzeczowników, które mają nieregularną liczbę mnogą w języku angielskim. Pewnie wszyscy dobrze znamy wyjątki, których uczymy się na samym początku nauki języka angielskiego, czyli ….

Liczba pojedyncza

Liczba mnoga

child

children

man

men

woman

women

 

Ten wpis i film nie będzie ich jednak dotyczył. W filmie omówię słowa, których uczycie się podczas późniejszych etapów nauki języka angielskiego i niekoniecznie zwrócicie uwagę na ich nieoczywistą formę liczby mnogiej podczas nauki języka angielskiego, a naprawdę łatwo to przeoczyć.

Słowa, które wymieniam w nagraniu, mogą Was zaskoczyć ze względu na tę samą formę liczby pojedynczej i mnogiej, dlatego przypomnijmy sobie podstawy użycia przedimków nieokreślonych w języku angielskim czyli ‘a’ i ‘an’. Przedimków nieokreślonych używamy tylko przed rzeczownikiem, który jest w liczbie pojedynczej, czyli: This is a dice – To jest kostka do gry – (w znaczeniu – to jest jakaś kostka do gry).

Kostka do gry ‘dice’ jest słowem policzalnym. Co zatem ustawić przed rzeczownikiem, który jest niepoliczalny albo jest w liczbie mnogiej, a chcemy powiedzieć ‘jakiś’? Musimy wykorzystać słowo ‘some’ czyli na przykład: There are some goods on the shelf czyli Na półce są jakieś towary.

Jeśli mamy konkretną rzecz na myśli. Użyjemy przedimka ‘the’ czyli Roll the dice – oznacza rzuć kostką (w znaczeniu konkretną kostką, którą na przykład trzymasz w dłoni). Przedimek określony ‘the’ jest przedimek elastycznym, który może się ustawić przed rzeczownikami, które są w liczbie pojedynczej, mnogiej, są policzalne lub niepoliczalne.

To by było na tyle jeśli chodzi o podstawy gramatyczne dotyczące rzeczowników w języku angielskim. Po obejrzeniu filmu zobaczycie, dlaczego mają one, aż takie znaczenie. No ale wrócimy do dzisiejszego tematu klipu czyli nieoczywistej liczby mnogiej rzeczowników w języku angielskim. By łatwiej było zapamiętać te słowa i ich formy podzieliłam je na klika grup, czyli:

  • Rzeczowniki policzalne, które mają taką samą formę w liczbie pojedynczej i mnogiej w języku angielskim
  • Rzeczowniki policzalne, które zakończone są na literę ‘s’ w liczbie pojedynczej, a ich forma liczby mnogiej w języku angielskim również jest taka sama
  • Rzeczowniki niepoliczalne, które zakończone są na literę ‘s’, ale z racji tego, że są rzeczownikami niepoliczalnymi, utworzenie liczby mnogiej w języku angielskim będzie niemożliwe
  • Rzeczowniki, które zakończone są na literę ‘s’, ale występują tylko w liczbie mnogiej w języku angielskim

 

Obejrzyj klip, naucz się tych słówek i stosuj je poprawnie mówiąc w języku angielskim.

 

Enjoy watching and stay tuned😉

Film dostępny również bezpośrednio na Youtube